2012. június 13., szerda

Fájlok beszerzése, nyomtatása

A munka kezdete az akár órákig eltartó keresés. Miután kitaláltuk, hogy pontosan milyen páncélt szeretnénk készíteni, a legjobb Pepakura fájlokat a 405th fórumon  és a Therpf oldalon találsz. Itt előfordulnak nagyon jó minőségű Star Wars, HALO és egyéb páncélok is. Sok pepakura fájlt találhatunk a google-ön is, de nagy részük nem a legjobb. Azokat a fájlokat, amiket én a legjobbnak találtam, megosztom Veletek, hogy megkíméljelek a kereséstől. Miután megtaláltuk a megfelelő pep fájlt, a Pepakura Viewer nevű programmal nyithatjuk meg. Ez ingyenesen letölthető, egyszerűen telepíthető. Így néz ki futás közben:
Azok, akik nem értenek annyira a beállításokhoz, nincs más teendő, mint kinyomtatni a fájlokat. Én nem itthon nyomtatom, mert a 200 g-os papír szétnyomhatja a nyomtató görgőit, és az egyetemen amúgy is elég olcsón nyomtatnak. Egy teljes Vasember páncél kb. 300 db A4-es lapból áll, tehát nem keveset spórolhattok, ha van egy BME-s ismerőtök (ez itt a reklám helye :D)
Még a nyomtatás előtt érdemes beállítani a következőt: a Setting menüben a Print settingre kattintva egy ablak jön elő, ahol állítsd a Print lines celarly (Vector print). Ettől sokkal élesebbek lesznek a vonalak, könnyebb lesz a vágás. A Print page numbert én kivettem, úgysincs értelme megjeleníteni.
Fontos, hogy a View menüpontban a Show edge ID ki legyen pipálva. Ez annyit tesz, hogy az összetartozó éleket ugyanazzal a számmal látja el, megkönnyítve az összeragasztást.
Ha nem otthon nyomtatsz, pdf-be mentsd le a fájlokat. Erre a célra én a doPDF nevű programot használom.
Így néz ki egy kinyomtatott alkatrész (ez az alkar felső eleme)

Most már nincs más dolgod, mint kivágni a mintákat. Ha ez megvan, szikével nagyon finoman vágd meg a szaggatott és pontvonalakat, hogy könnyebb legyen azok hajtogatása (fontos, hogy ne vágd őket le!). A szaggatott vonalakat hátra, a pontvonalakat előre kell hajtani. A ragasztásnál a számok mindig kifelé néznek.
Egy ilyen páncél elkészítésénél fontos, hogy már legyen valamennyi gyakorlatod. Véleményem szerint az egyszerűbb darabokkal célszerű kezdeni, hogy gyakorolj (pl. a váll, mellkas, nyak). Nem feltétlenül a vágásra gondolok. A ragasztás, és a hajtogatás a nehezebb feladat.
Mint már az előző bejegyzésben említettem, fontos a gyorsan száradó ragasztó, ebből a legjobb a ragasztópisztolyos, mert erős, ha elrontod, hőlégfúvóval szétszedheted, és olcsó bele a ragasztó. Mielőtt ragasztasz, nézd meg az alkatrész 3D fájlját, hogy honnan érdemes elkezdeni az építést (pl. a mellpáncélt a közepétől, a sisakot az állától kiindulva). A kezdetekkor én az asztalra kiterítve összepárosítottam az elemeket, hogy gyorsabban menjen a munka.
Én ezekkel dolgozom:
Ha vonalzó mellett vágtok, jó, ha fémből van, mert abba csak nehezen tudtok belevágni. Célszerű még valamilyen alátétet rakni a vágás során a papír alá, hogy ne tegyél kárt az asztalban. Ha nincs vágóalátéted, tökéletesen megfelel mondjuk egy rajztábla, vagy vastag kartonlap.