Üdvözöllek a blogon!
Még nem találtam a témában magyar leírást, ezért gondoltam, segítem a hasonló érdeklődésűeket némi leírással, tapasztalattal. Több módszer van, amellyel jó Vasember (vagy bármilyen másmilyen pl. birodalmi rohamosztagos, HALO) páncélt lehet készíteni. A legegyszerűbb megvenni az ebay.com-ról, ám ez a DIY módszereknél jelentősen drágább.
Létezik még a vákuumformázás, amelyhez egy vákuumos asztalt kell készítened. Ehhez kell egy jó mesterdarab, aminek az elkészítéséhez bizony szobrász kellhet. Ezzel a technikával, a megfelelő szerszámok birtokában gyorsan lehet jó minőségű műanyag páncélokat készíteni.
Mivel én nem vagyok szobrász, és nincs is vákuumos asztalom, egy harmadik lehetőséget kerestem. Ez nem más, mint a Pepakura (papírmodellezést jelent.) A lényege, hogy egy erre a célra készített programban létrehozzuk a páncél 3D-s formátumát, majd a Pepakura Designerrel a kiterített képét, amit nyomtathatunk. A nyomtatás után ragasztás, üvegszálazás (szigorúan csak a páncél belsejét!!), glettelés, csiszolás, festés, elektromos részek beszerelése, majd az összeszerelés.
Szükséges hozzávalók, szerszámok:
- a mintákat legalább 160, de jobb, ha ennél keményebb (200-240 g/m2) papírra nyomtatjuk. A legjobb, ha lézeres nyomtatót használsz, mert annak a tintája nem folyik el a kezed izzadtságától.
- éles olló
- szike, sniccer, kés, kinek hogy tetszik
- ragasztó (lényeg, hogy gyorsan kössön, mert különben évekig tartana a páncél elkészítése :D) Én ragasztópisztolyt használok, mert gyors, és viszonylag olcsó (maga a pisztoly kb. 1300 Ft-tól már kapható, ragasztó bele már 60 Ft-tól) Ragasztószaküzletben érdemes megnézni
- Üvegszálas anyag. Itt a Rovingszövetet ajánlom, a 200-250 g/m2-est, mert könnyű vágni, alakítani. Ára 400 Ft/m2-től
- Poliésztergyanta (lehet epoxi is, de nálunk 8-szor annyiba kerül. 1 kg poliésztergyanta kb 1000 Ft. 1 m2 szövethez 1 kg gyanta szükséges
- Ecsetek a gyanta felhordására
- Glett
- Csiszolópapír (minél finomabb, annál jobb, ha elektrolízises aranyozással, vagy krómozással készítenél valamit, 1000-es csiszolópapírt kell használni)
- Festék: semmiképp sem ecsettel hordd fel a felületre, mert csúnya lesz. Dobozos, spray festék a jó, de ha van kompresszorod, akkor olcsóbban, akár jobb minőségben is megoldható a fényezés
- LED-ek, vezetékek a fényekhez
Elsőre ennyit, a következő bejegyzésben jönnek az eddig elkészített részek és tanácsok.