2012. június 21., csütörtök

Átméretezés, kész munkák

Ha már sikerült kinyomtatni a fájlokat, elkezdhetjük a tényleges munkát. Ha még esetleg nem mondtam volna, senki se gondolja, hogy néhány nap alatt elkészíthető egy teljes páncélzat. Hetekbe, hónapokba kerülhet elkészíteni. 
Egy kis ismétlés: a folytonos vonalat vágjuk, a szaggatottat hátra hajtjuk, a pontvonalat előre. Ragasztás előtt kiterítem az egymás mellé kerülő darabokat. 
A ragasztópisztolynak néhány perc szükséges a bemelegedéshez, csak ezután használható. Mielőtt elkezdenél ragasztani, gondold végig, hogy honnan szélszerű elkezdeni a munkát (nem mindenhol, az egyszerűbbeknél ez lényegtelen. Mivel én már néhány darabbal elkészültem, leírom a tapasztalataimat. A mellkassal kezdtem, ezt nem ajánlom, mert elsőre nehéz. Az ARC reaktor helyétől indultam ki, és körbeépítettem. A sisak három részből áll, ezeket külön-külön kell elkészíteni, nagyjából mindegy, hogy honnan indulunk ki. Az elv általában ugyanaz, belülről kifelé, így felesleges bosszankodástól kímélhetjük meg magunkat (talán a szem a sisaknál a legnehezebb, rengeteg keskeny darabból áll).
Az általam eddig elkészített darabok közül a legnehezebbnek a hátat tartom, 38 lapból áll, rengeteg alkotóelem, kicsik, sok ragasztás. A gerinccel kezdtem, félreraktam, majd a végén hozzáraktam a két oldalát. Ezt csak azért, mert így könnyebb forgatni, ragasztani. A többi rész talán lényegtelen, de ha valaki nem ért valamit, írjatok itt, vagy Facebookon kommentet!

Ha méretbeli hibák adódnak, akkor bizony át kell szerkeszteni a fájlokat. Ezt a Pepakura Viewerrel nem tudjuk megoldani, szükségünk van a Pepakura Designerre. Ez egy fizetős program, de aki ügyes, meg tudja oldani :) Youtube-on létezik hozzá kód. A telepítés, és futtatás után kibővült funkciók tárulnak elénk. Át lehet variálni a ragasztófüleket, nagyobbra, kisebbre lehet módosítani egyes elemeket. Kicsit spórolhatunk a lappal, ha átrendezzük az alkotókat. 
A méreten a következő módon tudunk változtatni: 2D menu/Change scale/Scale factor...
Itt az értékek módosításával tudunk növelni a méreteken. Aki nem tud hozzájutni a programhoz, az se csüggedjen, mert meg lehet oldani beragasztott plusz elemekkel. Ez nem lesz olyan szép, mintha a "gyári" fájlt módosítanánk, de a glettelés és festés után nyoma sem lesz. Nekem szinte minden elemen növelnem kellett, kivétel talán a hát, a mellkas és az ujjak. 
Néhány kép a munkáimról:
A sisak - ez még egy kezdetleges változat
A váll - 2 részből áll
A nyak - nagy méretben látható, hogy beraktam egy toldást mindkét oldalra
A mellkas - ez készült el először, még látszanak a kezdeti szárnypróbálgatásból származó hibák
Az ujjak - lehet, hogy kisebbre veszem a méretüket, mert elég hosszúak
A comb oldalsó része - még nem tudom, hogyan fogom a ruhához rögzíteni. Három darabból áll, ne ragasszátok őket össze, mert akkor nem tudjátok üvegszálazni mindegyik elemet
Az alkar egyik része
A kézfej


2012. június 13., szerda

Fájlok beszerzése, nyomtatása

A munka kezdete az akár órákig eltartó keresés. Miután kitaláltuk, hogy pontosan milyen páncélt szeretnénk készíteni, a legjobb Pepakura fájlokat a 405th fórumon  és a Therpf oldalon találsz. Itt előfordulnak nagyon jó minőségű Star Wars, HALO és egyéb páncélok is. Sok pepakura fájlt találhatunk a google-ön is, de nagy részük nem a legjobb. Azokat a fájlokat, amiket én a legjobbnak találtam, megosztom Veletek, hogy megkíméljelek a kereséstől. Miután megtaláltuk a megfelelő pep fájlt, a Pepakura Viewer nevű programmal nyithatjuk meg. Ez ingyenesen letölthető, egyszerűen telepíthető. Így néz ki futás közben:
Azok, akik nem értenek annyira a beállításokhoz, nincs más teendő, mint kinyomtatni a fájlokat. Én nem itthon nyomtatom, mert a 200 g-os papír szétnyomhatja a nyomtató görgőit, és az egyetemen amúgy is elég olcsón nyomtatnak. Egy teljes Vasember páncél kb. 300 db A4-es lapból áll, tehát nem keveset spórolhattok, ha van egy BME-s ismerőtök (ez itt a reklám helye :D)
Még a nyomtatás előtt érdemes beállítani a következőt: a Setting menüben a Print settingre kattintva egy ablak jön elő, ahol állítsd a Print lines celarly (Vector print). Ettől sokkal élesebbek lesznek a vonalak, könnyebb lesz a vágás. A Print page numbert én kivettem, úgysincs értelme megjeleníteni.
Fontos, hogy a View menüpontban a Show edge ID ki legyen pipálva. Ez annyit tesz, hogy az összetartozó éleket ugyanazzal a számmal látja el, megkönnyítve az összeragasztást.
Ha nem otthon nyomtatsz, pdf-be mentsd le a fájlokat. Erre a célra én a doPDF nevű programot használom.
Így néz ki egy kinyomtatott alkatrész (ez az alkar felső eleme)

Most már nincs más dolgod, mint kivágni a mintákat. Ha ez megvan, szikével nagyon finoman vágd meg a szaggatott és pontvonalakat, hogy könnyebb legyen azok hajtogatása (fontos, hogy ne vágd őket le!). A szaggatott vonalakat hátra, a pontvonalakat előre kell hajtani. A ragasztásnál a számok mindig kifelé néznek.
Egy ilyen páncél elkészítésénél fontos, hogy már legyen valamennyi gyakorlatod. Véleményem szerint az egyszerűbb darabokkal célszerű kezdeni, hogy gyakorolj (pl. a váll, mellkas, nyak). Nem feltétlenül a vágásra gondolok. A ragasztás, és a hajtogatás a nehezebb feladat.
Mint már az előző bejegyzésben említettem, fontos a gyorsan száradó ragasztó, ebből a legjobb a ragasztópisztolyos, mert erős, ha elrontod, hőlégfúvóval szétszedheted, és olcsó bele a ragasztó. Mielőtt ragasztasz, nézd meg az alkatrész 3D fájlját, hogy honnan érdemes elkezdeni az építést (pl. a mellpáncélt a közepétől, a sisakot az állától kiindulva). A kezdetekkor én az asztalra kiterítve összepárosítottam az elemeket, hogy gyorsabban menjen a munka.
Én ezekkel dolgozom:
Ha vonalzó mellett vágtok, jó, ha fémből van, mert abba csak nehezen tudtok belevágni. Célszerű még valamilyen alátétet rakni a vágás során a papír alá, hogy ne tegyél kárt az asztalban. Ha nincs vágóalátéted, tökéletesen megfelel mondjuk egy rajztábla, vagy vastag kartonlap. 


2012. június 10., vasárnap

Az alapok

Üdvözöllek a blogon! 

Még nem találtam a témában magyar leírást, ezért gondoltam, segítem a hasonló érdeklődésűeket némi leírással, tapasztalattal. Több módszer van, amellyel jó Vasember (vagy bármilyen másmilyen pl. birodalmi rohamosztagos, HALO) páncélt lehet készíteni. A legegyszerűbb megvenni az ebay.com-ról, ám ez a DIY módszereknél jelentősen drágább. 
Létezik még a vákuumformázás, amelyhez egy vákuumos asztalt kell készítened. Ehhez kell egy jó mesterdarab, aminek az elkészítéséhez bizony szobrász kellhet. Ezzel a technikával, a megfelelő szerszámok birtokában gyorsan lehet jó minőségű műanyag páncélokat készíteni.
Mivel én nem vagyok szobrász, és nincs is vákuumos asztalom, egy harmadik lehetőséget kerestem. Ez nem más, mint a Pepakura (papírmodellezést jelent.) A lényege, hogy egy erre a célra készített programban létrehozzuk a páncél 3D-s formátumát, majd a Pepakura Designerrel a kiterített képét, amit nyomtathatunk. A nyomtatás után ragasztás, üvegszálazás (szigorúan csak a páncél belsejét!!), glettelés, csiszolás, festés, elektromos részek beszerelése, majd az összeszerelés.  

Szükséges hozzávalók, szerszámok:

  • a mintákat legalább 160, de jobb, ha ennél keményebb (200-240 g/m2) papírra nyomtatjuk. A legjobb, ha lézeres nyomtatót használsz, mert annak a tintája nem folyik el a kezed izzadtságától.
  • éles olló
  • szike, sniccer, kés, kinek hogy tetszik
  • ragasztó (lényeg, hogy gyorsan kössön, mert különben évekig tartana a páncél elkészítése :D) Én ragasztópisztolyt használok, mert gyors, és viszonylag olcsó (maga a pisztoly kb. 1300 Ft-tól már kapható, ragasztó bele már 60 Ft-tól) Ragasztószaküzletben érdemes megnézni
  • Üvegszálas anyag. Itt a Rovingszövetet ajánlom, a 200-250 g/m2-est, mert könnyű vágni, alakítani. Ára 400 Ft/m2-től
  • Poliésztergyanta (lehet epoxi is, de nálunk 8-szor annyiba kerül. 1 kg poliésztergyanta kb 1000 Ft. 1 m2 szövethez 1 kg gyanta szükséges
  • Ecsetek a gyanta felhordására
  • Glett
  • Csiszolópapír (minél finomabb, annál jobb, ha elektrolízises aranyozással, vagy krómozással készítenél valamit, 1000-es csiszolópapírt kell használni)
  • Festék: semmiképp sem ecsettel hordd fel a felületre, mert csúnya lesz. Dobozos, spray festék a jó, de ha van kompresszorod, akkor olcsóbban, akár jobb minőségben is megoldható a fényezés
  • LED-ek, vezetékek a fényekhez
Elsőre ennyit, a következő bejegyzésben jönnek az eddig elkészített részek és tanácsok.